top of page
Search

Evropska komisija je določila pravila za obnovljivi vodik

Updated: Aug 17, 2023

Evropska komisija je 13. Februarja 2023, s sprejetjem dveh delegiranih aktov, ki jih zahteva direktiva o obnovljivih virih energije, predlagala podrobna pravila za opredelitev obnovljivega vodika v EU. Ta akta sta del širšega regulativnega okvira EU za vodik, ki vključuje naložbe v energetsko infrastrukturo in pravila o državni pomoči ter zakonodajne cilje za obnovljivi vodik v industrijskem in prometnem sektorju. Zagotovila bosta, da bodo vsa obnovljiva goriva nebiološkega izvora (znana tudi kot RFNBO) proizvedena iz obnovljive električne energije. Oba akta sta medsebojno povezana in oba sta potrebna, da se goriva lahko upoštevajo pri doseganju ciljev držav članic glede energije iz obnovljivih virov. Vlagateljem bosta zagotovila regulativno varnost, saj si EU prizadeva doseči 10 milijonov ton domače proizvodnje vodika iz obnovljivih virov in 10 milijonov ton uvoženega vodika iz obnovljivih virov v skladu z načrtom REPowerEU.





Več obnovljivih virov energije, manj emisij


V prvem delegiranem aktu je opredeljeno, pod katerimi pogoji se lahko vodik, goriva na osnovi vodika ali drugi nosilci energije štejejo za RFNBO. Zakon pojasnjuje načelo "dodatnosti" za vodik iz direktive EU o obnovljivih virih energije. Elektrolizatorji za proizvodnjo vodika bodo morali biti povezani z novo proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. Namen tega načela je zagotoviti, da proizvodnja vodika iz obnovljivih virov spodbuja povečanje količine energije iz obnovljivih virov, ki je na voljo v omrežju, v primerjavi z že obstoječo. Na ta način bo proizvodnja vodika podpirala dekarbonizacijo in dopolnjevala prizadevanja za elektrifikacijo, hkrati pa se bo izognila pritiskom na proizvodnjo električne energije.


Čeprav bo začetno povpraševanje po električni energiji za proizvodnjo vodika zanemarljivo, se bo do leta 2030 z množičnim uvajanjem velikih elektrolizatorjev povečalo. Komisija ocenjuje, da bo za uresničitev cilja iz programa REPowerEU za leto 2030, tj. proizvodnjo 10 milijonov ton RPNB, potrebnih približno 500 TWh električne energije iz obnovljivih virov. Cilj 10 milijonov ton v letu 2030 ustreza 14 % skupne porabe električne energije v EU. Ta ambicija se odraža v predlogu Komisije za povečanje cilja za obnovljive vire energije do leta 2030 na 45 %.


Delegirani akt določa različne načine, s katerimi lahko proizvajalci dokažejo, da je električna energija iz obnovljivih virov, uporabljena za proizvodnjo vodika, skladna s pravili o dodatnosti. Poleg tega uvaja merila, katerih cilj je zagotoviti, da se vodik iz obnovljivih virov proizvaja samo takrat in tam, kjer je na voljo dovolj energije iz obnovljivih virov (tako imenovana časovna in geografska korelacija).


Da bi upoštevali obstoječe naložbene obveznosti in omogočili sektorju, da se prilagodi novemu okviru, bodo pravila uvedena postopoma in bodo sčasoma postala strožja. Natančneje, pravila predvidevajo prehodno fazo zahtev o "dodatnosti" za projekte na področju vodika, ki bodo začeli delovati pred 1. januarjem 2028. To prehodno obdobje ustreza obdobju, v katerem se bo povečalo število elektrolitskih naprav in bodo prišle na trg. Poleg tega bodo lahko proizvajalci vodika do 1. januarja 2030 mesečno usklajevali svojo proizvodnjo vodika s pogodbenimi obnovljivimi viri energije. Države članice pa bodo lahko od 1. julija 2027 uvedle strožja pravila o časovni usklajenosti.


Zahteve za proizvodnjo vodika iz obnovljivih virov bodo veljale tako za domače proizvajalce kot tudi za proizvajalce iz tretjih držav, ki želijo izvažati obnovljivi vodik v EU, da bi se upošteval pri doseganju ciljev EU glede obnovljivih virov energije. Certifikacijska shema, ki temelji na prostovoljnih shemah, bo zagotovila, da bodo lahko proizvajalci v EU ali tretjih državah na preprost in enostaven način dokazali skladnost z okvirom EU in trgovali z obnovljivim vodikom na enotnem trgu.


Drugi delegirani akt določa metodologijo za izračun emisij toplogrednih plinov v življenjskem ciklu za RPNB. Metodologija upošteva emisije toplogrednih plinov v celotnem življenjskem ciklu goriv, vključno z emisijami v začetni fazi proizvodnje, emisijami, povezanimi z odjemom električne energije iz omrežja, s predelavo in emisijami, povezanimi s prevozom teh goriv do končnega potrošnika. Metodologija pojasnjuje tudi, kako izračunati emisije toplogrednih plinov obnovljivega vodika ali njegovih derivatov v primeru, da se soproizvaja v obratu, ki proizvaja fosilna goriva.


Po današnjem sprejetju bosta akta posredovana Evropskemu parlamentu in Svetu, ki imata dva meseca časa, da ju preučita in predloga sprejmeta ali zavrneta. Na njuno zahtevo se lahko obdobje pregleda podaljša za dva meseca. Parlament ali Svet predlogov ne moreta spreminjati.


Ozadje


Komisija je leta 2020 sprejela strategijo za vodik, v kateri je opredelila vizijo za vzpostavitev evropskega vodikovega ekosistema od raziskav in inovacij do proizvodnje in infrastrukture ter razvoja mednarodnih standardov in trgov. Pričakuje se, da bo imel vodik pomembno vlogo pri razogljičenju industrije in težkega tovornega prometa v Evropi in po svetu. Komisija je v okviru svežnja "Fit for 55" uvedla več spodbud za njegovo uvajanje, vključno z obveznimi cilji za industrijski in prometni sektor. Vodik je tudi ključni steber načrta REPowerEU za odpravo ruskih fosilnih goriv. Komisija je predstavila koncept "pospeševalnika vodika", ki naj bi povečal uporabo obnovljivega vodika. Cilj načrta REPowerEU je zlasti, da EU do leta 2030 proizvede 10 milijonov ton in uvozi 10 milijonov ton obnovljivega vodika.


Poleg regulativnega okvira Komisija podpira tudi nastanek vodikovega sektorja v EU prek pomembnih projektov skupnega evropskega interesa (IPCEI). Prvi IPCEI, imenovan "IPCEI Hy2Tech", ki vključuje 41 projektov in je bil odobren julija 2022, je namenjen razvoju inovativnih tehnologij za vodikovo vrednostno verigo za razogljičenje industrijskih procesov in sektorja mobilnosti, s poudarkom na končnih uporabnikih. Komisija je septembra 2022 odobrila "IPCEI Hy2Use", drugi projekt, ki dopolnjuje IPCEI Hy2Tech in bo podpiral izgradnjo infrastrukture, povezane z vodikom, ter razvoj inovativnih in bolj trajnostnih tehnologij za vključevanje vodika v industrijski sektor.


 
 
 

Comentarios


Bodite obveščeni o novostih s področja vodika, prihajajočih dogodkih in izobraževanjih.
 

Hvala.

  • Instagram

Nacionalno združenje za vodik Slovenije | info@h2-si.com 

bottom of page